ÖFK:s jubileumsprov med utställning på Öland 4 - 6 oktober 2019
 
Kommissarie Pia Jelkeståhl 070-827 27 34
piajelkestahl@gmail.com
Provledare Anders Åslund 070-276 70 33
Program: Fredag 4 oktober
08.00 Samling vid Lundegårds Camping, Köpingsvik
08:15 Avfärd Segrarklass med Cacit
Medhavd lunch i marken.
Utställning: Fredag 4 oktober
Kommissarie Kristina Öman kristina.oman@telia.com
ca 16.00 Utställning vid Lundegårds Camping
Domare: Nils-Erik Nilsson
  Lördag 5 oktober
08.00 Samling, Lundgårds Camping
08.15 Avfärd Ukl, Ökl
Medhavd lunch i marken
18.30 Samling i matsalen för bubbel och mingel
  Söndag 6 oktober
08.00 Samling, Lundgårds Camping
08.15 Avfärd Ukl, Ökl
Medhavd lunch i marken
Avgift 600 kr per hund och start. Gäller samtliga jaktprovsklasser.
Utställning - Valp- och Veteranklass 100:- Övriga 250
Insättes på ÖFK:s pg 42 89 25-2
Sista anmälningsdag och blanketter Den 16 september skall anmälningsblankett vara kommissarierna tillhanda och startavgift inbetald på konto enligt ovan.
Du kan swisha betalning till 123 252 2209
Anmälan görs på FA-blankett som ska vara fullständigt ifylld.
Apportbevis krävs för start i ÖKL.

För utlandsägda / registrerade hundar skall kopia av registreringsbevis bifogas.
Begränsning Två partier per dag. Vid överteckning gäller FA:s jaktprovsregler. Med reservation för ändringar
PM kommer på hemsidan ca en vecka för provet
Domare Allan Bredsgaard, Benny Melin, Camilla Paradis  
Förläggning Lundegårds Camping https://www.lundegard.se/
Lundegård 1, 387 96 Köpingsvik
Telefon: +46 (0)485-827 00
E-post: info@lundegard.se
Boende bokas direkt hos Lundegård. Det finns fullutrustade stugor för 895:-/ dygn och enklare för 575:-/dygn. Då med WC och dusch i gemensam byggnad.
Middagar På fredag äter vi lite enklare mat på campingen. Schnizel med tillbehör 149:-
Lördagskväll blir det jubileumsbuffé med allt som hör till. 249:-
Frukost 85:-.
Middagar beställer du av kommissarien i samband med anmälan.
Deltagarlista för provet 4 - 6 oktober 2019

SKL 4 OKT

PT Boelsgaard´s Bloom, Mila Laago
IRST Ripfinnaren´s ZM Astrid, Claes Lindquist
PT Top Point Herta, Mona Hammar
GSH Svitjods Rebel, Susanne Magnusson
PT Vega, Stefan Sigurdsson
PT Tilli, Stefan Sigurdsson
PH Fugledes Tiro, Bjerke Andersson
PT Bronja, Patric Sundin
PH Ghil, Susanne Hempel
ESH Sveaborgs Z-Caesar, Andras Talpai
PT Mafia di Rinias, Carl-Fredrik Stolt
PT Gamekeeper´s Neiti, Carl-Fredrik Stolt
PT Carnbrings Rosebank, Sandra Carlander
EST Pålamalmens Little Girl, Alexander Bennergård
PT Top Point Kalla, Marianne Dalunde
IRST Ripfinnarens ZM Enya, Tommy Hagerlund
IRST Ripfinnarens ZME Peig,i Tommy Hagerlund
IRSH Högfjällshundens Qurre, Tommy Hagerlund
PT Black Luckys Antonia, Bertil Mårtensson
IRSH Grizzly, Ylva Lannge
IRST Janås Jet, Camilla Paradis
PT Björås Elda, Björn Danås
PT East Meadows Pandora, Claes Kennedy
EST Herrskapets Our Pretty Rose, Claes Kennedy
PT Lyngberga Nora, Carl-Fredrik Stolt

UKL/ÖKL 5 OKT

EST World Point Alba, Alexander Bennergård
PH Top Point Perdey, Alexander Bennergård
IRSH Ripfinnarens EP Chilli, Fredrik Nilsson
IRST Ripfinnarens EP, Joyce Tommy Hagerlund
PH Worlds Point Bugatti, Carl-Fredrik Stolt
EST Hagalidens Fiorella, Christian Drott
PT Viijägarens Lyra, Per Olsson
PT Top Point Leija, Mila Laago/Bertil Mårtensson
PH Kokanee Kungen, Björn Danås
IRST Ballydavid Macha, Camilla Paradis/Björn Danås
PT Carnbrings Plymouth Gin, Per Olsson
PH East Meadows Red Hot Chili, Susanne Legneskog
GSH Sansetters Together, Lena Sanfridsson
IRST Heggelifjellets MetteMarit, Stefan Sigurdsson
ESH Hagalidens Pinus, Benny Persson
ESH Vallarfjället´s C-Birk, Birgitta Winberg
PH Ghil, Susanne Hempel
ESH Vargofjällets Atlas, Andras Talpai
EST Åshamras La Vega, Sandra Carlander
ESH Adar-Mendi Othello, Mårten Eriksson
PH Top Point Milton, Maria Rydlöv
ESH Danguns Lynx, Susanne Magnusson
PT Östbergets Yra, Marie Frändegård
EST Glitterdalens B-Blaze, Marie-Louise Sjöberg
PT Top Point Minna, Marie-Louise Sjöberg
ESH Danguns S-Chasse, Richard Lundberg
IRSH Malstabodarnas Star, Claes Kennedy
PT Gamekeeper´s Räkan, Claes Jönsson/Carl-Fredrik Stolt

Reserver 5 okt



UKL/ÖKL 6 OKT

PT Gamekeeper´s Räkan, Claes Jönsson/Carl-Fredrik Stolt
PT Top Point Leija, Mila Laago/Bertil Mårtensson
IRSH Malstabodarnas Star, Claes Kennedy
ESH Svitjods Tor, Daniel Gustavsson
ESH Adar-Mendi Othello, Mårten Eriksson
IRSH Ripfinnaren´s EP Chilli, Fredrik Nilsson
PT Viijägarens Lyra, Per Olsson
EST Hagalidens Fiorella, Christian Drott
PH World Points Bugatti, Carl-Fredrik Stolt
EST Åshamras La Vega, Sandra Carlander
IRST Ripfinnarens EP Joyce, Tommy Hagerlund
PT Carnbrings Plymouth Gin, Per Olsson
PH East Meadows Red Hot Chili, Susanne Legneskog
ESH Hagalidens Blackbird, Claes Lindström
EST Pålamalmens Little Girl, Alexander Bennergård
EST World Point Alba, Alexander Bennergård
PT Vega, Stefan Sigurdsson
ESH Hagalidens Pinus, Benny Persson
PT Top Point Minna, Marie-Louise Sjöberg
EST Glitterdalens B-Blaze, Marie-Louise Sjöberg
ESH Vallarfjället´s C-Birk, Birgitta Winberg
GSH Sansetters Together, Lena Sanfridsson
PH Top Point Milton, Maria Rydlöv
ESH Danguns S-Chasse, Richard Lundborg
PT Östbergets Yra, Marie Frändegård
EST Hagalidens Lady Madonna, Claes Carlsson

Reserver 6 okt

Prislista

SKL 4 oktober
1 Skl Cert, Cacit
IRST Ripfinnarens ZM Astrid Äg. Claes Lindquist För. Sandra Carlander

2 Skl
PT East Meadows Pandora

1 Skl VP, Cert, R-Cacit PT Tilii, Stefan Sigurdsson

2 Skl PT Bronja Patric Sundin

3 Skl PT Vega Stefan Sigurdsson

5 oktober
1 Ukl
PT Gamekeepers Räkan Äg Claes Jönsson För. C-F Stolt

3 Ukl ESH Adar-Mendi Othello Mårten Eriksson

6 oktober
1 Ukl
PT Gamekeepers Räkan Äg Claes Jönsson För. C-F Stolt

3 Ukl
EST Haglidens Fiorella Christian Drott

1 Ökl PH Södersjöns Rusty Pia Jelkeståhl

3 Ökl VP
PT Top Point Minna Marie-Louise Sjöberg

Ett stort och hjärtligt grattis till alla pristagarna som trots den svåra nordanvinden klarade av fåglarna!

Fler resultat och bilder från helgen kommer. Vi hade ju en utställning också.
     

 


PROVET ÄR INSTÄLLT PGA MARKBRIST!!!
ÖFK:s höstprov i Grimslöv 14 september 2019
 
Kommissarie Johanna Gustavsson Melin 070-557 80 74
grimsnas@gmail.com
     
   
   
   
   
     
   
     

ÖFK:s och SGSK:s vårprov på Öland 12 - 14 april 2019

Kommissarie Jan Andersson 072-396 21 03
E-mail: jan1968@live.se
Provledare Anders Åslund 070-276 70 33
Pristagare

Fr vä:Claes Lindkvist med Astrid
Thore Larsson, domare
Kalle Stolt, domareelev
Torbjörn Larsson domare
Kjell Gustavsson och Tjoffsan
Fredag 12 april SGSK
Vi hade två segrarklasser. Torbjörn Larsson dömde den ena och Thore Larsson den andra.
Torbjörn sorterade ut två hundar
EST Tjoffsan SE38799/2013- Kjell Gustavsson 1 Skl Cert
PT Vega SE21291/2013- Stefan Sigurdsson 2 Skl CK

Thore fick tre placeringar hos sig.
IRST Ripfinnarens Astrid SE29353/2015 1 Skl Cert Cacit
GSH Svitjods Rebel SE 30905/2013 2 Skl
PH Fugledes Tiro SE45108/2012 3 Skl

Cacit-finalen vanns alltså av Astrid som därmed vann ett Cacit med bravur. Stort grattis!

ÖFK-hundar: Vega och Tjoffsan 
Lördag 13 april
SGSK

Domare Thore Larsson
EST World Point Alba SE58127/2017 Alexander Bennergård 2 Ukl

ÖFK
Domare Björn Meijel
PT Viijägarens Super Nova SE25085/2018 Jan-Erik Bodell 2 Ukl
PT Top Point Hera SE21748/2016 Mona Hammar 3 Ökl

Walther o Jan, Per o Lyra samt Ylva o Grizzly 
Söndag 14 april ÖFK
Domare Torbjörn Larsson
GSH Åshöjdens Walther SE22296/2011 Jan Andersson 1 Skl

Domare Lars Olander
PT Viijägarens Lyra SE25087/2018 Per Olsson 1 Ukl
IRSH Grizzly SE24996/2016 Ylva Lannge 1 Ökl
   

Claes och Astrid - lika nöjda båda två! 
Öland - Vindarnas ö
gjorde sig i sanning värt namnet. En kall nordostlig vind blåste över oss hela helgen och alla som varit på Öland eller Gotland vet vad det betyder. Det är inte väder för rapphöns- eller fasanjakt. Hundarna hade det minst sagt svårt och det avspeglar sig i antalet premieringar.
Stor heder till de hundar som ändå lyckades presentera fåglar för oss!

Ölands Fågelhundsklubb och Svenska Gordonsetterklubben riktar ett stort tack till Dan Öman, Per Ahlquist som ställde upp med sina marker och ett extra stort tack till Ölands-Nisse som ordnade mark för hela fyra partier.
Tack också till alla som på något sätt hjälpte till att arrangera provet.