Sektionskamp i Östra Fågelhundsklubben

I samband med klubbens huvudprov på Öland är tanken att vi eventuellt skall anordna en lekfull inofficiell tävling mellan klubbens olika sektioner. Tanken är då att ha 2-4 deltagare från varje sektion med hundar som har olika erfarenhet dock minst en unghund.

Det hela skall ske måndagen den 24 oktober, dagen efter provet, Vi håller till på marker kring Runsbäck/Eriksöre.

Intresserade anmäler sig till kontaktmännen i varje sektion senast den 10 oktober.

Kontaktmän:
Gotland: Lars Granqvist, telefon 070 282 60 55, lasse.granqvist1@gmail.com
Östsvenska: Claes Lindström, 070 352 83 81, claeslindstrom53@gmail.com
Öland: Nils-Erik Nilsson, 070 646 49 01, kraketorp1@gmail.com

Boendet är planerat på Station Linné, Ölands Skogsby. Middag erbjuds på söndagskväll hos Anna och Per Olsson, Långöre, Bredsättra. Klubben står för boende och middag.

Vi hoppas kunna genomföra detta om tillräckligt intresse finns hos medlemmarna. Kontaktmännen utser deltagare om överteckning sker. Nybörjare är särskilt välkomna och det hela avhålls som ett ”prov” under lättsamma former.

Välkomna!